Wilamowice Bestwina Czechowice-Dziedzice Jasienica Jaworze

Wycieczki po Bielskiej Krainie

Szlak TURYSTYCZNY BIELSKA KRAINA to miejsce różnorodnych, ekscytujących aktywności turystycznych w otoczeniu czystego, górskiego środowiska naturalnego.

Beskid śląski i okolice to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Region charakteryzują urozmaicone tereny, pełne rzek i lasów. To idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić wolny czas z dala od dużych miast i aglomeracji. To miejsce także dla tych, którzy z jednej strony szukają ciszy i spokoju, z drugiej zaś możliwości aktywnego wypoczynku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To także region o żywej kulturze różnych grup etnicznych i ciekawych atrakcjach punktowych – dwory i pałace z założeniami parkowymi, obiekty poprzemysłowe i techniczne oraz zabytkowe kościoły.

Poniżej prezentujemy 7 markowych produktów turystycznych Powiatu Bielskiego i jego okolic:

U źródeł przygody – Produkt skierowany głównie (ale nie tylko) do podstawowego segmentu turystów, czyli turysty aktywnego-rodzinnego. Bazuje na sympatii i przywiązaniu turystów do tego obszaru, jednak zaprasza ich do uprawiania aktywności w okresie, kiedy stopnieje pokrywa śnieżna. Nazwa produktu podkreśla jego podstawowe wartości – ekscytację, wartką i interesującą akcję zawartą w słowie przygoda oraz czystą, nieskażoną przyrodę, którą reprezentuje określenie źródło.

Ekstremalnie fajnie – Produkt czerpiący z potencjału i siły przyrody, spektrum możliwości uprawiania sportów z dużą porcją pozytywnej adrenaliny w trzech żywiołach: na lądzie, w powietrzu i w wodzie. Skierowany do turystów lubiących wyzwania sportowe w stężonej dawce, gwarantujące niezapomniane emocje i przeżycia. Ekstremalnie fajnie, czyli ekstremalne doznania, podane ekstremalnie bezpiecznie i w pełni profesjonalnie.

Droga po zdrowie – Produkt turystyki zdrowotnej realizowany w oparciu o walory krajobrazowe
i przyrodnicze oraz wypoczynek i rekreację ruchową. Propozycja holistyczna – ukierunkowanie na rozwój człowieka na wszystkich poziomach jego istnienia: fizycznym, psychicznym i duchowym, nie zaś na tradycyjne lecznictwo sanatoryjne. Oferta skierowana do turystów stęsknionych za ciszą, harmonią i relaksem.

Smaki i smaczki – Produkt oparty na wykorzystaniu potencjału bogatej i różnorodnej kultury, osadzonej mocno w krajobrazie naturalnym. Niepowtarzalny folklor wilamowski, zasadzony
w kulturze flamandzkiej, w tym język wilamowski, zagrożony wyginięciem. Produkt pokazujący pieczołowicie kultywowaną historię i folklor tych ziem, wieś taką jaka jest ze swoją tradycją i kuchnią, urzekający swą autentycznością, a dzięki temu cieszący się popytem.

Spotkania z tradycją – Produkt skierowany do – turysty biznesowego i korporacyjnego. Łączy w sobie dwa podstawowe atuty obszaru powiatu bielskiego: wyśmienitą dostępność komunikacyjną
i bogactwo stylowych miejsc spotkań. Oryginalnym tłem dla oferty produktu turystyki biznesowej są beskidzkie widoki i bliskość zbiorników wodnych.

Śnieg-fest – Podstawą produktu są walory zimowe powiatu bielskiego. Mowa tutaj zarówno
o doskonałych warunkach do uprawiana narciarstwa zjazdowego w Szczyrku czy w Bielsku-Bialej
w Ośrodku Rekreacyjno-Narciarski "Dębowiec", jak również możliwości uprawiania innych sportów
i rodzajów turystyki kwalifikowanej zimą oraz wszelkich „białych szaleństw”.

Edu’wakacje – Główną ideą produktu jest edukacja dzieci i młodzieży w oparciu o potencjał naturalny i kulturowy obszaru Beskidu Śląskiego I okolic, w tym życie codzienne dawnych mieszkańców
i wydarzenia historyczne. Nacisk postawiony jest na percepcję poprzez doświadczanie atrakcji,
a nie jedynie na suchą narrację poprzez fakty, co doskonale wpisuje się w najnowsze trendy turystyki edukacyjnej.

 

POLECAMY ATRAKCJE:

  • U źródła przygody:

- Park Krajobrazowy Beskidu Małego z najwyższym szczytem w powiecie bielskim Magurką Wilamowicką (909 m.n.p.m.) i szlakami turystycznymi prowadzącymi z gminy Wilkowice, Kozy
i Porąbka.

- Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego ze szczytami: Skrzycznym (1257 m.n.p.m.), Klimczokiem (1117 m.n.p.m.), Malinową Skałą (1152 m.n.p.m.) i Skalitym (863 m.n.p.m.) oraz ze szlakami rozpoczynającymi się w gminach Jaworze, Szczyrk i Wilkowice.

-   Trasy rowerowe w gminach: Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze i Szczyrk.

- Rezerwaty przyrody: „Morzyk”, „Dolina Łańskiego Potoku” z reliktem Puszczy Karpackiej, „Zasolnica”, ścisły rezerwat przyrody „Rotuz” chroniący roślinność bagienną.

- Stadniny i gospodarstwa, w których można skorzystać z oferty nauki jazdy konnej w Górkach Wielkich, Międzyrzeczu Górnym, Szczyrku, Wilamowicach, Roztropicach, Mazańcowicach oraz Kozach.

- Zbiorniki wodne: Jezioro Czanieckie, stawy/łowiska wędkarskie w gminach Bestwina, Czechowicach- Dziedzicach i Jasienicy – stwarzające warunki do wędkowania.

 

 
Kontakt

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina

43-382 Bielsko-Biała
ul. Tadeusza Regera 81

tel.: 33 100 08 38
fax: 33 105 57 35
kom.: 725 449 170

e-mail: biuro@bielskakraina.pl

Aby otrzymywać informację o najważniejszych wydarzeniach wpisz poniżej swoje imię, nazwisko i adres email.